Tvar: obdélník (na přání zákazníka jsme schopni upravit tvar bazénu dle nabídky)

Rozměry (délka x šířka x hloubka): 5 x 3 x 1,5 m
Schody: vnitřní, rohové kulaté schodiště, 4 stupně (na další variaty bazénových schodišť se můžete podívat zde)

Materiál: polystone PPC 5 mm
Barva: světle modrá (na přání zákazníka lze použít i jiné barvy dle nabídky)





Vyztužení: žebrování - konstrukční PP 15 mm, plastová výztuž horního okraje + ochranná fólie

Příslušenství v ceně: skimmer, dvě vtokové trysky REC multiflow, propojovací potrubí kolem bazénu

Jedná se o bazén bez filtrace.
Filtraci a další příslušenství lze dokoupit níže.
Máte speciální přání? Pomůžeme Vám vytvořit bazén Vašich snů! VÍCE INFO ZDE
Před započetím výkopových prací je nutné zjistit, zda daným místem neprochází vedení plynu, elektřiny, kanalizace či telekomunikace. Důležitá je také skladba podloží. Pokud si nejste jistí, je vhodné oslovit odbornou firmu, geologa či statika k vytýčení sítí a zjištění, zda je možné bazén umístit na vámi vybrané místo. Rovněž doporučujeme projednat stavbu bazénu na příslušném stavebním úřadě. V případě jakýchkoliv škod způsobených neodbornou prací bez předchozího projednání či povolení nenese společnost Hapamax s.r.o. žádnou zodpovědnost.
-
Výkop - vytyčení půdorysu bazénu
Při vytyčování výkopu postupujte dle výkresové dokumentace a pokynů zhotovitele. Výkop pro uložení bazénu je v případě použití tepelné izolace 30 mm půdorysně větší o 400 mm než je vnitřní rozměr bazénu, to znamená, že pro bazén o rozměru 6 x 3 m je rozměr výkopu 6,4 x 3,4 m. V případě použití silnější izolace je nutné výkop adekvátně zvětšit. Součástí výkopu je i výkop pro uložení skimmeru, protiproudu a propojovacího potrubí. Výkop je vhodné srovnat rovnoběžně např. s terasou či domem.
-
Dno bazénu/hloubka výkopu
Hloubku výkopu určuje výkresová dokumentace rozměru bazénu. Obecné pravidlo je, že hloubka výkopu při použití tepelné izolace 30 mm je vždy o 330 mm větší než je konstrukční hloubka bazénu + síla okrajové dlažby (u bazénu hloubky 1500 mm je výkop hluboký 1830 mm + např. 40 mm okrajová dlažba = 1870 mm). Při vyměřování hloubky bazénu je zásadní nejdříve určit nulu, což je většinou finální povrch zpevněné plochy okolo bazénu. Od této nuly je třeba odečítat jednotlivé kóty. Např.: okrajová dlažba 40 mm + hloubka bazénu 1500 mm + 30 mm tepelné izolace + 150 mm železobetonová deska + 150 mm zhutněného štěrku. Do zhutněného štěrku po celém obrysu bazénu umístěte drenážní potrubí D100, které bude svedeno do kanalizace nebo do drenážní šachty vedle bazénu. Dno drenážní šachty umístěte cca 300 mm pod úroveň dna výkopu.
Zjednodušený postup prací:
1) výkop zeminy dle vytýčení,
2) instalace drenážní trubky na dno výkopu,
3) položení geotextílie na dno výkopu,
4) nasypání a zhutnění štěrku 150 mm,
5) položení kari sítě (150 x 150 x 8 mm) po celé ploše výkopu na distanční podložky 50 mm,
6) vylití betonové desky 150 mm při dodržení maximální možné rovinnosti (± 5 mm).
-
Dnová vpusť
V případě, že je součástí dodávky spodní vpusť, je třeba vynechat drážku v železobetonové desce pro dodatečné osazení spodní vpusti. Velikost drážky a její umístění určuje dodavatel a je součástí výkresové dokumentace. Dnová vpusť se po vytvrdnutí železobetonové desky usazuje pomocí nivelačního přípravku do připravené drážky včetně přívodního potrubí a následně se zalévá rychletuhnoucí betonovou směsí.
-
Roxory/spojení dna a svislých stěn
Aby se zabránilo pohybu vybetonované stěny vůči dnu bazénu, je nutné spojit dno a stěny pomocí armovacích prutů. Pro tento účel postačuje použít armovací tyče ? 8 mm a délkách po 500 mm. Před usazením prutů je nutno vyměřit přesnou osu bazénu, od této osy následně obrys dna bazénu (rozměr dle objednávky). Osy děr pro osazení armovacích prutů vytyčte 150 mm za obrysem bazénu směrem ke stěně výkopu. Rozteče mezi dírami vyměřte cca po 500 mm. Po vyměření vyvrtejte do podlahy otvory vrtákem ? 10 mm a hloubce 150 mm a následně zasuňte do otvorů připravené armovací pruty. Výkres osazení armovacích prutů je nedílnou součástí výkresové dokumentace každého bazénu.
-
Tepelná izolace podlahy
Pro zlepšení teplotního komfortu bazénu je vhodné použít kvalitní tepelnou izolaci. Pro izolaci dna bazénu používejte výhradně XPS polystyren s únosností min. 300 kPa, např. Fibran. Před pokládáním je vhodné nakreslit na podlahu podélnou osu bazénu s ohledem na souběžnost např. s terasou či domem. K půdorysnému rozměru přičtěte na každou stranu 50 mm a nakreslete obvod. Polystyren nalepte na suchou a vyzrálou železobetonovou desku pomocí lepící PU pěny např. Thermo Kleber od Den Braven. Polystyren nikdy nepokládejte až k okraji výkopu. Stěna bazénu a dno by měli být vždy spojeny bez přerušení izolací. Síla použitého polystyrenu a jeho umístění je součástí výkresové dokumentace.
-
Tepelná izolace stěn
Tepelná izolace stěn se umísťuje na stěny výkopu, nikoliv na stěny bazénu. Ze statických důvodů není vhodné umístit izolaci přímo na plastovou stěnu bazénu. Aby bylo dosaženo co nejdelší životnosti bazénu, je nutné, aby beton, stěny, žebra a armatury vytvořili jeden kompaktní celek bez přerušení izolací. Na izolaci stěn je vhodné opět použít XPS 300 kPa. Jednotlivé desky se kotví na stěnu výkopu pomocí ocelových hřebíků délky 300 mm. V případě, že je povrch stěn nerovný či není soudržný, použijte PU pěnu na vyrovnání nerovností či dutin. V případě, že je povrch výkopu natolik nerovný a nesoudržný, že neumožňuje přichycení polystyrenu pomocí hřebíků, je nutné rozšířit výkop a vyzdít po celém obvodu stěnu ze ztraceného bednění. To samé platí i v případě, že je bazén umístěn částečně nad povrchem terénu. V případě vyzdění obvodu bazénu ztraceným bedněním nalepte polystyren na stěnu bednění pomocí lepící PU pěny.
-
Usazení bazénu
Usazení bazénu se provádí pomocí jeřábu či manipulační ruky. Bazén je vybaven čtyřmi kusy úvazů a rozpěrkami, které zabraňují deformaci stěn bazénu. Během usazování bazénu je třeba kontrolovat rovinnost s domem či terasou. V případě, že nelze použít při usazování bazénu manipulační techniku, je možné usadit bazén ručně. K usazení bazénu je potřeba zajistit dostatečné množství osob (na 1 bm bazénové stěny jedna osoba), aby špatnou manipulací nedošlo k jeho poškození. Plastové bazény je nutno přenášet "naplocho" tak, aby nedošlo k překroucení nebo prohnutí.
-
Betonáž stěn bazénu
Rovné části bazénu je nutné před započetím betonáže z vnitřní strany celoplošně vypažit systémovým bedněním nebo je možné použít EUROpalety a rozepřít je pomocí hranolů desek či trámů. Bazény jsou opatřeny ochranou folií. Pokud chcete mít jistotu, že se bazén nepoškodí během betonáže, položte na dno i stěny geotextilii. Celoplastové bazény není možné betonovat jen proti vodě. Voda nemá schopnost udržet stěny v potřebné rovině. Pokud chcete dosáhnout maximální možné rovinnosti, je důkladné vnitřní vypažení nutností. Na vnitřním bedněním si dejte záležet. Používejte desky zbavené hřebíků či malty, aby nedošlo k poškrábání povrchu bazénové stěny. Pro kontrolu rovinnosti během instalace bednění a následné betonáže je vhodné natáhnout po celém obvodu provázky, které budou lícovat vždy s rohem bazénu. K napnutí provázků použijte 8 ks ocelových roxorů patřičné délky, které zatlučte pomocí kladiva do terénu tak, aby provázek byl cca 2 cm nad hranou bazénu. Provázky nesundávejte, dokud bazén není zcela zabetonován.
Jakmile máte bazén důkladně vypažen, je možné započít s betonáží. Před začátkem betonáže napusťte do bazénu cca 200 mm vody. Tato voda zatíží bazén, tím dokonale usedne na podloží a zabrání podtečení betonu pod bazén. Bazén se betonuje po vrstvách o maximální výšce 300 mm. Během betonáže postupujte pomalu a plynule. Betonová směs by měla mít parametry betonu třídy C20/25. Směs by měla být spíše řídká, aby došlo k dokonalému zatečení betonu mezi žebra a armatury. Betonovou směs rozlévejte postupně a plynule po celém obvodu bazénu. V případě příznivého počasí je možné vylít další vrstvu betonu po zavadnutí té předchozí po cca 4-5 hodinách. Beton není třeba vibrovat.
Nikdy se nesnažte zabetonovat bazén naráz, pumpou či přímo z domíchávače. Pažení není schopné udržet tak velký tlak a došlo by k nevratnému poškození bazénu.
Do poslední vrstvy betonáže vložte armatury či kari sítě ohnuté do tvaru L, aby došlo k provázání svislé a vodorovné vrstvy betonu pod okrajovou dlažbou. Jelikož většina okrajových dlažeb bazénu má šíři 300 mm, je nutné v horní části betonovou stěnu rozšířit. Poté se poslední vrstva ukončí zároveň s horním okrajem bazénu. Okrajová dlažba se pak lepí pomocí flexibilního lepidla na vyzrálý a suchý povrch.
Při betonáži oválného bazénu je nutné vypažit a obetonovat nejdříve rovné části bazénu podle výše uvedeného postupu. Po zavadnutí těchto rovných částí (cca 2 až 3 dny), je možné přistoupit k betonáži oblých stěn bazénu. Bazén se napustí vodou až po horní okraj a mezera mezi stěnou a polystyrenem se plynule vyplní betonem až po horní okraj opět po vrstvách 300 mm. Přesný popis betonáže bazénu je pro každý tvar bazénu jiný, proto je před započetím betonáže nutná konzultace s odborným pracovníkem.
-
Vstupní schodiště
Vstupní schodiště je konstruováno jako samonosné a není potřeba jej podbetonovávat. V horní a spodní části schodiště jsou otvory pro proudění a čištění vody. Tyto otvory zajišťují přirozené proudění vody, proto nedochází k výraznému znečištění prostoru pod schody. Prostor pod schody bude tak čistý, jak bude čistá voda v bazénu. Větší rozměry schodišť jsou vybaveny vlezovým otvorem pro revizi.
-
Propojení bazénové jámy a strojovny nebo šachty
Pro propojení bazénové jámy a strojovny je nutné připravit výkop nebo kanál pro uložení potrubí a elektrické instalace, a to v šířce min. 400 mm a hloubce 500 mm, vyspádovaný směrem do bazénové jámy. Po uložení potrubí je nutné výkop zasypat jemným pískem. V žádném případě se nesmí výkop vibrovat.
-
Strojovna - šachta filtrace
Jednotlivé komponenty technologie bazénu, jako je čerpadlo, filtrace, el. rozvaděč, dávkování chemie atd., je třeba umístit do přístupného, dobře větratelného, prostoru. Ideálním místem jsou garáže, sklepy, technické místnosti, kůlny a nebo zahradní domky. Velmi problémovým řešením jsou podzemní šachty, u kterých hrozí zaplavení povrchovou či spodní vodou. V šachtách také dochází k zvýšené kondenzaci vody na stěnách a stropě. Zvýšenou vlhkostí pak trpí jednotlivé komponenty technologie, obzvlášť elektrické části. Vzhledem k tomu, že technologie bazénu vyžaduje min. 1x týdně přítomnost obsluhy, je problémem i velmi nepohodlný přístup. Šachta musí být bezpodmínečně vybavena buď gravitačním nebo nuceným odtokem do kanalizace a rovněž nuceným větráním. Rozměry prostoru pro umístění technologie se určují individuálně na základě množství použitých komponentů a dle velikosti bazénu. Strojovna (pouze filtrace) pro bazén o rozměru 6 x 3 m vyžaduje prostor cca 1,5 x 1,5 m.
-
Ukončení horního okraje bazénu
Nejvhodnějším ukončením horní hrany bazénu je speciální okrajová dlažba. Dlažby jsou vyráběny z různých materiálů. Také tvarově je na trhu široký výběr. Pro správnou funkci bazénu je vhodné použít dlažbu, která je přesazena cca 20-30 mm do bazénu. Takto usazená dlažba pak působí jako vlnolam a v případě většího pohybu vodní hladiny zabraňuje vylití vody mimo bazén. V případě použití terasových prken je opět vhodné tato prkna přesadit do bazénu. V případě ukončení bazénu pomocí okrajové trubky se plošná dlažba ukončí pod spodní hranou okrajové trubky. Vzniklou spáru je vhodné vyplnit PU tmelem. Požadované zakončení horní hrany bazénu je nutné určit před započetím výroby bazénu z důvodu rozdílně řešeného usazení horního vodorovného žebra.
-
Zprovoznění bazénu
Po dokončení stavebních prací je možné zprovoznit bazén. Nejdříve je nutné vyčerpat znečištěnou vodu. Poté se rozebere vnitřní bednění a strhnou ochranné folie. Před napuštěním bazénu zkontrolujte dotažení trysek, světel, skimmeru, spodní vpusti, protiproudu a ostatních komponentů. Po důkladném vyčištění bazénu je bazén připraven k napuštění a spuštění filtrace. Bazén napusťte tak, aby hladina vody byla v horní polovině skimmeru, neměla by se však dotýkat horní hrany skimmeru.
Před spuštěním filtrace je nutné důkladně zaplavit čerpadlo a propojovací potrubí vodou.
-
Spodní voda
Plastové bazény nejsou odolné proti působení spodní vody. Spodní voda se může vyskytovat jak ve formě stoupající hladiny podzemní vody, tak ve formě přívalové vody při vydatných srážkách. Pokud není bazén ochráněn proti působení spodní vody, může dojít k jeho značnému poškození. Před každou instalací bazénu je nutné provést drenáž štěrkového lože pod bazénem a odvést vodu buď do vodoteče nebo do jímky s čerpadlem. V případě výskytu spodní vody se bazén nesmí vypouštět. Společnost Hapamax s.r.o. nenese odpovědnost za škody způsobené spodní vodou jak na tělese bazénu, tak na šachtách a ostatních komponentech bazénové technologie.