Na regeneraci organismu se využívá terapeutický efekt infračerveného záření, což je vlastně vlnění s velmi nízkou frekvencí. Je to forma energie, která zahřívá tělesa přímo..procesem zvaným konverze..čili nedochází k zahřívání vzduchu, který je mezi tělesem a zářičem. V infrasauně se zahřívá nejdříve naše tělo, teprve potom se potíme, což je z několika pohledů velice prospěšné. Jako sekundární vzniká teplo sálavé, které ohřívá okolní vzduch.
Infrasauna je pouze prohřívací kabina. Provozní teplota infrasauny se pohybuje mezi 45-60oC a doba pobytu se doporučuje přibližně 25–45 min.
Energie proniká přímo do tkání těla. Díky šetrnému procesu prohřívání organismu při nižších teplotách jsou infrasauny akceptovatelné i pro osoby starší nebo pro ty, kteří mají zdravotní problém, např. s kardiovaskulárním systémem. Celkově je pobyt v infrasauně snesitelnější pro lidi, kteří klasické sauny nesnesou.
V čem nám může infrasauna pomoci?
Infrasauna produkuje takzvané suché teplo, které působí blahodárně na naše pohybové ústrojí a klouby. Výrazně pomáhá při rekonvalescenci po těžkých úrazech a snižuje bolest při artróze. Při nižších teplotách lze infrasaunu využít kupříkladu k prohřátí před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, při vyšších teplotách k relaxaci, otužování, očistě organismu a vyplavení nahromaděných škodlivin, čímž se zlepší kvalita pleti a kůže. Pravidelné rovnoměrné a hloubkové prohřívání tkání infračervenými paprsky navíc zvyšuje odolnost organismu proti infekcím. Dále je saunování v infrakabině vhodné pro posílení kardiovaskulárního a imunitního systému, stejně tak může pomoci snížit tělesnou hmotnost a odstranit celulitidu.
Rostoucí popularita saun pramení mimo jiné také z toho, že infračervené paprsky – na rozdíl od jiných typů záření včetně slunce – nepoškozují pleť a nezrychlují stárnutí jejích buněk.
Jak používat infrasaunu?
O pravidlech saunování v infrakabině se více dočtete ZDE.
Zpět na SAUNY